رینوپلاستی

_

امروزه یکی از رایج ترین عمل های زیبایی عمل رینوپلاستی است. افرادی که تصمیم دارند نواقص و معایب بینی خود را برطرف کنند دست به دامان این عمل زیبایی می شوند. جراحی رینوپلاستی عمده ترین و پرطرفدار ترین جراحی های زیبایی در ایران است. واژه رینو پلاستی از دو واژه رینو و پلاستی تشکیل شده است که به معنای جراحی به قصد اصلاح فرم بینی و زیبایی آن انجام می شود. در رینو پلاستی تغییر فرم ظاهری بینی به منظور زیبا سازی و رفع نواقص آن، در سایه حفظ عملکرد های طبیعی صورت می پذیرد.

در واقع رینو پلاستی به عملی اطلاق می گردد که با استفاده از تکنیک های جراحی پلاستیک، در طی جراحی، اقدام به زیباسازی فرم بینی و برطرف سازی عیوب آن می شود. البته جراح به این نکته نظر دارد که مشکلاتی از جمله مشکل تنفسی برای بیمار رخ ندهد.

رینوپلاستی چه مشکلاتی را برطرف می کند؟

 • بزرگی اندازه بینی
 • بینی پهن
 • قوز بینی
 • زاویه کم بینی، لب و افتادگی نوک بینی
 • بزرگی سوراخ های بینی
 • عدم قرینگی بینی
 • فاصله زیاد نوک بینی تا صورت
 • ظاهر نا مناسب بینی
 • ظاهر نا مناسب بعد از جراحی قبلی

لازم است بدانید زمانی در جراحی رینو پلاستی می توان به مطلوب ترین نتیجه رسید که به همت تکنیک های ظریف و محافظه کارانه و با حفظ فرم عادی و طبیعی بینی آن را اصلاح نمود.

در رینو پلاستی جنس وکیفیت پوست بسیار حائض اهمیت است که با انجام آزمایشات و عکس های رنگی قبل از عمل، وضعیت پوست مورد بررسی قرار می گیرد.

آیا عمل رینو پلاستی خطر آفرین است؟

قطعا بحث های زیادی درباره پر مخاطره بودن و یا بی خطر بودن عمل رینو پلاستی شنیده اید. اما حقیقت این است، در صورتی که فرد به طور کامل و دقیق معاینه شود، و همه موارد احتمالی لحاظ گردد، همچنین تکنیک های مناسب برای انجام عمل انتخاب گردد، این عمل هیچ گونه خطری در پی نخواهد داشت. در عین حال عوارض کمی، آن هم به ندرت پیش می آید که بهتر است در مورد آن ها شناخت و گاهی لازم را پیدا کنید. لذا پیش از عمل حتما با دکتر تان در این باره گفتگو کنید.

آیا رینو پلاستی مشکل تنگی نفس به دنبال خواهد داشت؟

در عمل جراحی بینی از طریق متد های قدیمی، بخش زیادی از غضروف بینی برداشته و نیز استخوان های قرار گرفته در بالای بینی به شدت شکسته می شوند تا فرم و شکل بینی را سر و سامان دهند. اما با استفاده از روش های مدرن و امروزی کمترین میزان غضروف برداشته می شود. در متد های قدیم که روش جراحی بر پایه ی تخریب بود اغلب، پره های بینی به داخل فرو می رفت و در حین تنفس مشکلاتی مانند تنفس صدادار را به دنبال داشتند.

اما روش رینو پلاستی بر اساس شعار کمترین میزان تخریب صورت می گیرد. عارضه تنفس صدادار به ندرت پیش می آید. اگر بیمار به راحتی تنفس خود اهمیت می دهد، باید این نکته را مد نظر قرار بدهد که نوک بینی نباید بیش از حد متعارف، باریک شود. با رعایت این امر احتمال بروز مشکلات تنفسی بعد از عمل رینو پلاستی تا حد زیادی کاهش می یابد.

عوارض ظاهری بعد از عمل رینوپلاستی

بعد از انجام عمل رینوپلاستی، برخی عوارض ظاهری ممکن است رخ بدهد که خوب است قبل از تصمیم گیری و اقدام به جراحی در مورد آن ها شناخت پیدا کنید.

در اینجا به بیان این عوارض می پردازیم:

عدم تقارن سوراخ های بینی

معمولا جراح بینی قبل از عمل، سوراخ بینی بیمار را به طور دقیق مورد اندازه گیری قرار می دهد. اما احتمال دارد به علت تورم حاصل از عمل، مشکل عدم تقارن سوراخ بینی به وجود آید که غالبا بعد از کاهش تورم و برطرف شدن کامل آن، این اختلاف نیز از بین می رود.

زینی شکل شدن بینی

زینی شکل شدن بینی به علت تراشیدن بیش از حد معمول استخوان پشت بینی رخ می دهد. اگر جراح تان کم تجربه بوده و یا در اندازه گیری های خود اصول استاندارد را لحاظ نکرده باشد امکان دارد این عارضه گریبان گیرتان شود.

آسیب به پوست بینی

اگر جراح در هنگام انجام عمل، دقت لازم را به خرج ندهد و به پوست بینی آسیب برساند، ممکن است پوست بینی سیاه و تیره شده و در نهایت از بین برود. بدترین عارضه پس از عمل بینی، صدمه پوستی است که بازسازی و ترمیم آن نیازمند به تحمل مشقت و سختی فراوانی دارد.

باریک شدن بیش از حد معمول نوک بینی

بروز این عارضه به علت پافشاری بیش از حد فرد به وجود می آید که نه تنها فرم و شکل ظاهری بینی را زیبا نمی کند، بلکه باعث مصنوعی و غیر عادی دیده شدن بینی می شود.

بینی خوکی شکل

زاویه مناسب و استاندار برای آقایان 90 درجه و برای بانوان 110 درجه است. چنانچه جراح به این معیار استاندار توجه نکند، نوک بینی بیش از اندازه بالا رفته و ظاهر آن بسیار زننده خواهد شد. به این عارضه در اصطلاح بینی خوکی اطلاق می گردد.

کوچک شدن بیش از اندازه پره های بینی

در بیمارانی که بینی آن ها بی شد از حد بزرگ است و یا بینی گوشتی دارند، با کوچک کردن پره های بینی می توان به فرم ظاهری بسیار زیبا و رضایت بخشی رسید. اما اگر این کوچک کردن، بیشتر از حد مجاز انجام شود، علی رغم اینکه ظاهر بینی خود را از دست خواهید داد، مشکلات تنفسی زیادی را تجربه خواهید کرد.

بزرگ و کوچک شدن پره وسط بینی

اگر پزشک دقت نکند و پره وسط بینی را در محلی مناسب، نسبت به پره های بیرونی قرار ندهد، احتمال دارد که پره ها به طرف داخل و یا بیرون بینی قرار بگیرند که در این حالت در نیم رخ فرد، صورت نازیبایی به وجود خواهد آمد.

هزینه رینو پلاستی چقدر است؟

افرادی که قصد عمل جراحی رینو پلاستی دارند پس از تحقیقات و بررسی قیمت ها، با هزینه های جراحی از بازه 3 میلیون تومان تا 25 میلیون تومان روبرو می شوند. بیشتر کاندید های عمل رینوپلاستی به خیال باطل این تصور را دارند که هر اندازه رقم هزینه دریافتی جراح بالاتر باشد، نتیجه جراحی نیز مسرت بخش تر خواهد بود.

رینو پلاستی بینی گوشتی

یکی از اجزای بسیار مهم بینی پوست بینی است. چرا که پوست بینی علاوه بر اینکه ساختار زیرین پوست را می پوشاند، مشخص کننده نوع بینی است. در شکل گیری بینی های گوشتی که تحت عمل رینو پلاستی قرار می گیرند با کار بر روی غضروف صورت و بافت قسمت سخت بینی، یعنی استخوان ها انجام می شود. این در حالی است که پوست صورت دست کاری نمی شود.

بر خلاف گمان بعضی از بیماران که برداشتن پوست بینی می تواند کمک کننده باشد، اما این امر منجر به ایجاد زخم هایی شدید و عمیق می شود لذا این کار هرگز و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

بهترین روش برای رینو پلاستی بینی های گوشتی متد باز است زیرا در روش جراحی بسته، بینی به خوبی دیده نمی شود و امکان دسترسی به نوک بینی بسیار محدود است.

رینو پلاستی بینی استخوانی چگونه انجام می شود؟

پوست بینی استخوانی، ظریف تر، نازک تر و انعطاف پذیر است. بینی های استخوانی دارای پوست با کیفیت تری در قیاس با بینی های گوشتی هستند. نوع بینی و پوست بینی از اصلی ترین فاکتور های جراحی قلمداد می شود که در کنار مهارت و تبحر پزشک در نتیجه مثبت جراحی، تاثیر بسزایی دارد.
با همه این اوصاف، بهترین جراح بینی جراحی است که بتواند تکنیک ها و ترفند های مناسب با هر نوع بینی را به عرصه اجرا بگذارد تا در نهایت میزان رضایت از نتیجه جراحی را افزایش دهد.

رینو پلاستی بسته چیست؟

در روش جراحی بینی بسته، بدون برش های خارجی انجام می شود. در این روش از جراحی رینو پلاستی، جراح پلاستیک عمل را از طریق حفره های بینی پیش می برد و هیچ برشی در سطح خارجی بینی ایجاد نمی شود. جراحان پلاستیک بسیاری هستند که نظر مساعدی در مورد جراحی بینی بسته ندارند. و بر این باورند که در جراحی بسته  دقت زیادی اعمال نمی شود و عمل بسیار دشوار تر از جراحی باز بینی است.
با همه آنچه ذکر شد مزایای جراحی بسته پوشیده نمی ماند، چرا که در این روش، ساختار های عملکردی و نگهدارنده بینی، دست کاری نمی شوند.
مدت زمان این عمل نیزکمتر است و تورم پس از جراحی، کوتاه تر گزارش شده است. بهتر است برای اتخاذ تصمیم گیری در مورد انتخاب جراحی باز یا بسته، با پزشک تان بحث کنید تا به نتیجه ای ائده آل دست یابید.

بعد از جراحی بینی چه مواردی را باید رعایت کنید

 • اگر دخانیات مصرف می کنید باید تا زمان بهبودی کامل از استعمال سیگار جدا پرهیز کنید.
 • باید تا مدتی از برداشتن اجسام سنگین خود داری کنید.
 • از انجام فعالیت های ورزشی سنگین و حرفه ای تا دو ماه پس از جراحی کناره گیری کنید.
 • اگر بینی شما بعد از جراحی با گچ بسته شده،برای باز کردن گچ و معاینات پس از آن به پزشک تان مراجعه کنید. از باز کردن گچ بینی به صورت شخصی پرهیز نمایید.
 • مواظب باشید که هرگز به بینی تان ضربه وارد نشود.
مشاوره رایگان زیبایی از طریق واتس آپ