مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی یا جراحی پلک


جراحی پلک یا بلفاروپلاستی از انواع جراحی های زیبایی است که بی هوشی و بستری چند روزه در بیمارستان احتیاجی ندارد. با تصمیم پزشک، بعد از جراحی می توانید بدون بستری شدن در همان روز به خانه باز گردید. اگر چه این عمل مانند جراحی اندام های دیگر بدن سنگین نیست اما مانند هر عمل دیگری نیاز به سپری کردن دوره ی نقاهت و بهبودی دارد.
با انجام مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی به توصیه های جراح خود می توانید دوره ی نقاهت را به سلامت پشت سر بگذارید و بعد از مدتی شاهد نتایج عمل زیبایی خود باشید.
در این مبحث به مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی می پردازیم و موارد و کار هایی که انجام دادن آن ها به بهبودی سریع تر شما کمک خواهد کرد مفصل شرح خواهیم داد.

نکات اولیه و مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

برای بعضی افراد دوره ی نقاهت طولانی و خسته کننده به نظر می رسد. با توجه به اینکه چشم ها در زیبایی صورت نقش مهمی دارند و جراحی پلک مستقیما بر این ناحیه اثر می گذارد، بسیاری از متقاضیان جراحی پلک عجله دارند که هر چه سریع تر اثر جراحی زیبایی را بر روی پلک های خود مشاهده کنند. باید دانست که بهبودی و مشاهده نتایج در طول زمان اتفاق می افتد. بعد از مرخصی از کلینیک، فردی باید شما را تا خانه همراهی کند. بهتر است برای دو روز اول بعد از عمل تنها نبوده و همراه داشته باشید. در شب اول بعد از جراحی، چشم ها پانسمان شده هستند. بیشترین ناراحتی و درد نیز مربوط به چند روز اول بعد از عمل است، اما به مرور زمان این ناراحتی ها کاهش یافته و اثر آن ها کم می شود.
بخیه ها معمولا یک هفته بعد از عمل کشیده می شوند و تا زمانی که گاز و نوار های استریل باقی هستند، حمام کردن باید از گردن به پایین انجام شود. اما بعد از آن حمام کردن کامل و استفاده از شامپو برای مو ها مانعی ندارد.
ممکن است بعد از جراحی احساس کنید که یکی از چشم ها یا ابروهای شما با دیگری هماهنگ نیست. این اتفاق ممکن است به خاطر یکسان نبودن سرعت ترمیم زخم محل جراحی در دو پلک باشد و با عارضه عدم تقارن چشم ها در جراحی پلک غیر استاندار اشتباه گرفته می شود. اگر عدم تقارن چشم ها به دلیل نقص در جراحی اتفاق افتاده باشد، در ماه های بعد از جراحی و بهبودی خود را نشان می دهد.
باید به این نکته توجه داشت که در جراحی پلک، لایه ها و بافت های زیرین پوست پلک نیز دچار تغییر و دستکاری می شوند و بهبود زخم آن ها هم نیاز به زمان دارد. فرآیند ترمیم زخم های لایه های زیرین معمولا طولانی تر و کند تر است. به همین دلیل است که معمولا در طول این مدت پلک ها سخت و منقبض به نظر می رسند و کاملا باز نمی شوند. اما بعد از حدود 4 تا 6 ماه این مرد برطرف می شود.
روزانه هنگام تمیز کردن محل جراحی از آب و صابون به آرامی برای شست و شو استفاده کنید.
از مالش و فشار دادن چشم ها در دو هفته اول بعد از جراحی خود داری کنید.

روند مصرف دارو ها در مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

دارو ها و مسکن های تجویز شده توسط دکتر در مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی را به موقع و منظم مصرف کنید. غیر از مواردی که پزشک به شما توصیه کرده آسپرین و دارو های مشابه خود داری کنید.
ابتدا بعد از عمل احساس کشیدگی در پلک ها خواهید داشت سوزش، خشکی و خارش چشم نیز در این هنگام معمول است. همچنین ممکن است تقریبا به مدت یک هفته ترشحات چشمی داشته باشید. به منظور بهبود این شرایط، پزشک معمولا قطره های چشمی مانند اشک مصنوعی برای شما تجویز می کند.
در هفته اول باید فعالیت چشمان خود را کم نگه دارید. قطره ها و پماد های چشمی تجویز شده را به منظور جلوگیری از خشکی چشم و عفونت به طور مرتب مصرف کنید.
برای رفع احساس کشیدگی در پلک پزشک معمولا پماد های چرب کننده برای شما تجویز می کند که ناراحتی هنگام پلک زدن را کم کند. همچنین آنتی بیوتیک هایی که به صورت موضعی و به شکل پماد بر روی بخیه ها و چشم ها اعمال می شوند، موجب تاری دید می شوند. استفاده از این پماد ها تا چند روز بعد از جراحی نیز ادامه می یابد و تاری دید در این مدت طبیعی است.
بی حسی یا مور مور شدن محل جراحی ممکن است اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است احساس کردن محل برش ها و بخیه ها نا خوشایند باشد. در تمام این مدت می توانید با مشورت پزشک از کرم های چرب کننده دارای ویتامین E برای برطرف کردن احساس خشکی پلک در محل جراحی استفاده کنید.
همچنین برخی افراد باور دارن استفاده از مواد طبیعی مانند ژل آلوئه ورا در محو کردن محل زخم تاثیر بسزایی دارد. با مشورت با پزشک خود می توانید از این مرهم های طبیعی نیز برای از بین بردن محل برش و بقیه پلک خود استفاده کنید.
در چند هفته اول بعد از جراحی، چشم ها نسبت به نور، وزش باد یا مواردی از این دست حساس هستند. بهتر است از محافظ مخصوص چشم استفاده کنید تا هنگام در معرض قرار گرفتن عوامل مختلف، آسیبی به آن ها وارد نشود. بعد از این مدت می توانید از کرم ها و مواد آرایش برای پوشاندن کبودی ها تا برطرف شدن کامل آن ها استفاده کنید.
به یاد داشته باشید که زخم جراحی را نباید بدون محافظ به مدت 12 ماه در معرض نور خورشید قرار داد. حتما هنگام بیرون رفتن از خانه از کرم های ضد آفتاب با spf 30 یا بالاتر استفاده کنید و عینک آفتابی بزنید.

نحوه استراحت در دوره مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

نحوه استراحت در دوره مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی به این شکل است که در هفته های بعد از عمل که چشم ها در وضعیت حساسی هستند، ممکن است اشک ریزی، تاری دید یا دو بینی داشته باشید. همچنین موقع خواب و بستن پلک ها احساس ناراحتی کنید. در این مدت به خوبی استراحت کنید.
هنگام استراحت و خواب به طرف پشت دراز بکشید، از چند بالشت زیر سر خود استفاده کنید تا سر در زاویه 45 درجه نسبت به بدن و بالاتر از آن قرار گیرد. این امر به بهبودی تورم پلک ها کمک می کند.

تغذیه در دوره مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

رژیم غذایی سالم و سبکی داشته باشید. در دو روز اول بعد از عمل از غذا های نرم، مانند سوپ استفاده کنید. تا علاوه بر تاثیر مثبت آن بر بدن و سیستم گوارش، درگیری و فعالیت عضلات صورت نیز کم باشد.
از سبزیجات و میوه های تازه در وعده های غذایی خود استفاده کنید. تا اثر دارو های مسکن، کم آبی یا دهیدراته شدن بدن و کم تحرکی را بر سیستم گوارش خود کاهش دهید. مصرف مایعات را نیز فراموش نکنید. این دو، احتمالا ایجاد لخته خون در بدن را کاهش می دهند و به بهبود عملکرد سیستم گوارشی کمک می کنند.
به یاد داشته باشید تا سه هفته از مصرف الکل پرهیز کنید. همچنین از سیگار کشیدن و یا نزدیک شدن به فرد در حال سیگار کشیدن اجتناب کنید، چرا که دود سیگار در روند بهبودی اثرات منفی بسیاری دارد.

جراحی زیبایی صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *